NOT KNOWN DETAILS ABOUT ODKLEJANIE SIATKóWKI

Not known Details About odklejanie siatkówki

Not known Details About odklejanie siatkówki

Blog Article

Oprócz niej bardzo często wykonuje się operację odklejenia siatkówki oka, która polega na usunięciu ciała szklistego.

Nasz sklep korzysta z ciasteczek i/lub innych podobnych technologii, które służą do gromadzenia i przechowywania informacji. Każdy konkretny plik cookie jest wykorzystywany do określonego celu lub celów, takich jak identyfikacja użytkownika, uzyskiwanie informacji o sposobie korzystania z naszego Sklepu lub w celu spersonalizowania wyświetlanych treści.

Trzeba wtedy jak najszybciej skontaktować się z okulistą. Odwarstwienie siatkówki w okulistyce to tak, jak zawał w kardiologii. Im szybciej podejmiemy leczenie tym większe szanse na zaradzenie sytuacji. Do odwarstwienia siatkówki dochodzi najczęściej po większym wysiłku fizycznym, schylaniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, lub urazu.

W pozostałej części utrzymywana jest na naczyniówce dzięki obecności ciała szklistego – półpłynnej substancji wypełniającej tylny segment oka – oraz za sprawą ciśnienia panującego w oku.

Najczęściej do odłączenia siatkówki prowadzi tzw. tylne odłączenie ciała szklistego – substancji wypełniającej gałkę oczną (tzw. odwarstwienie przedarciowe). W miejscach, gdzie jest ono najsilniej połączone z siatkówką (obwód ognisk degeneracyjnych) ryzyko przedarcia warstwy światłoczułej jest największe.

Zabieg 10 pozwala na wgłobienie ściany gałki ocznej, dzięki czemu można zbliżyć do siebie nabłonek barwnikowy oraz odwarstwioną część siatkówki. Kiedy to nastąpi, możliwe jest zamknięcie otworów poprzez kriokoagulację.

Jeżeli ciało szkliste jest nieprzezroczyste (np.: z powodu wylewu krwi) okulista posługuje się badaniem USG oka. Głowica USG wysyła fale, które do niej powracają po odbiciu od siatkówki tworząc na monitorze charakterystyczny obraz. Jego szybka analiza pozwala stwierdzić czy doszło do odwarstwienia czy też nie.

Podjęcie działań leczniczych w tym stadium zaawansowania nie zawsze kończy się sukcesem. Dlatego nie zwlekaj! Udaj się do lekarza w każdym przypadku wystąpienia opisanych wcześniej objawów.

Jakie są szanse na przeżycie przy glejaku wielopostaciowym? Gronkowiec złocisty i skórny – objawy. Jak można się zarazić? Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – co robić, gdy się pojawią? Rak kości – przyczyny i objawy. Jak je szybko rozpoznać? Coś ci wpadło do oka? Okulista tłumaczy, co zrobić HelloZdrowie

Autor: thinkstockphotos.com Siatkówka jest najważniejszą częścią oka, dzięki której widzimy.

Także uraz oka może spowodować powstanie dziury w siatkówce. Płyn z ciała szklistego przepływa wtedy przez otwór i wpływa pod siatkówkę. To skutkuje jej odwarstwieniem. W grupie zwiększonego ryzyka są osoby z dużą krótkowzrocznością, po operacji zaćmy czy z istniejącymi zwyrodnieniami siatkówki.

powstrzymywać się od obciążającej aktywności fizycznej (czas określa lekarz), pozostawać (czasem) w określonej przez lekarza pozycji przez pewien czas, regularnie wykonywać badania kontrolne, pamiętać o przyjmowaniu leków według zaleceń lekarza. Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Odklejenie siatkówki to poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarza okulisty. more info Przyczyny odwarstwienia siatkówki mogą być różnorodne, ale najczęściej wynikają z difficultyów w ciele szklistym.

 Jednak może to nie być możliwe u pacjentów z zaćmą lub krwotokiem do ciała szklistego (krwawieniem). Dlatego konieczne może być badanie USG.

Report this page